Ośrodek Sportu i Rekreacji "Kolna": internat jak dobry hotel

30 kwietnia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał otwarcia internatu sportowego w Ośrodku Sportu i Rekreacji "Kolna" w asyście Krzysztofa Kowala - Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Zbigniewa Miązka - Prezesa Krakowskiego Klubu Kajakowego. W uroczystości wziął udział Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch.

Internat o standardzie czterogwiazdkowego hotelu został architektonicznie wkomponowany w rozbudowywany systematycznie od 2000 roku kompleks basenu, siłowni i gabinetów odnowy. Podczas okolicznościowego wystąpienia Prezydent Majchrowski przedstawił krótką historię OSiR "Kolna", podkreślając, że służy zarówno wyczynowym sportowcom, jest bowiem centrum przygotowań olimpijskich dla kajakarzy górskich, jak i mieszkańcom Krakowa.

Wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego, medalista olimpijski z Barcelony i Sydney Grzegorz Kotowicz gratulował Krakowowi, jego władzom świetnego pomysłu i konsekwencji w rozbudowie "Kolnej".

Prezydent Jacek Majchrowski wręczył symboliczny klucz do internatu Zbigniewowi Miązkowi, bo to Krakowski Klub Kajakowy będzie operatorem obiektu. Umowę w imieniu Gminy Miejskiej Kraków podpisał z KKK Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

To właśnie pod nadzorem ZIS generalny wykonawca - Chemobudowa Kraków SA - zrealizował projekt przygotowany przez Autorską Pracownię Projektowo-Plastyczną Andrzeja Gettera. 30 kwietnia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przyjął od prezesa Chemobudowy Edwarda Suchana - kiedyś mistrza Polski w dżudo - raport o wykonaniu zadania inwestycyjnego.

Postępami prac przy Kolnej interesował się tragicznie zmarły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski. Przypomniał o tym prowadzący uroczystość Jarosław Krzoska. Poinformował również, że listy gratulacyjne z okazji otwarcia internatu nadesłali m.in. Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz oraz pełniący obowiązki Prezesa PKOl Andrzej Kraśnicki.
Budowa internatu sportowego w OSiR „Kolna" kosztowała ok. 36 mln złotych. 22 mln zł przeznaczyła na ten cel Gmina Miejska Kraków a 14 mln zł przekazano z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zarządzanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Obiekt hotelowy o kubaturze 20 876 m sześciennych ma 4 760 m kw. powierzchni użytkowej i 5 799 m kw. powierzchni całkowitej, 59 m długości i blisko 14 m wysokości, składa się z czterech kondygnacji: piwnicy, parteru, piętra i poddasza. W standardzie czterogwiazdkowym oferuje 52 pokoje, w tym na piętrze 8 apartamentów 35-metrowych, 18 pokoi jednoosobowych (17 m kw.) i 4 pokoje dwuosobowe dla niepełnosprawnych (23 m kw.) a na poddaszu 16 pokoi dwuosobowych (22 m kw.) i 4 pokoje jednoosobowe dla niepełnosprawnych (18,69 m kw.) oraz 2 dodatkowymi pokojami jednoosobowymi. Przy obniżeniu standardu do trzygwiazdkowego (tzw. dostawki w pokojach) hotel może przyjąć 148 osób. Podziemny parking przeznaczony jest dla 40 samochodów osobowych Całość uzupełniają: sala restauracyjna (133 m kw.) na 122 miejsca, trzy sale konferencyjne (po 50 m kw. każda), które w razie potrzeby można połączyć.
30 kwietnia zaproszeni goście mogli dość dokładnie obejrzeć internat. W holu recepcyjnym zaprezentowanych zostało kilkanaście archiwalnych fotografii, obrazujących rozbudowę OSiR "Kolna", a w sali konferencyjnej wyświetlane były reportaże filmowe o krakowskich inwestycjach sportowych i IX Cracovia Maraton - jednej z największych imprez promującej w tym roku nasze miasto w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej projektu "Kraków nie tylko zabytkami stoi..."

W tym samym dniu na torze kajakarstwa górskiego odbyły się zawody otwarcia sezonu, natomiast 1 i 2 maja regaty o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w kajakarstwie slalomowym.

[galeria:180]