Dublety, rekordy i wielkie emocje podczas lekkoatletycznych MP U23 w Krakowie
4 i 5 lipca na stadionie Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie odbyły się 42. Mistrzostwa Polski U23 w lekkoatletyce. Nie zabrakło zawodniczek i zawodników z powodzeniem startujących w kategorii seniorów, w tym srebrnych medalistów niedawnych drużynowych mistrzostw Europy. Dublety z najcenniejszego kruszcu wywalczyli Igor Bogaczyński na 100 i 200 m oraz Filip Rak na 800 i 1500 m, a po złota sięgnęli też m.in. Anna Matuszewicz w skoku w dal czy Maksymilian Szwed, który pewnie wygrał rywalizację na 400 m. Ku radości miejscowej publiczności, na 200 m triumfowała zawodniczka AZS AKF Kraków Alicja Sielska, po zaciętej rywalizacji pokonując medalistkę wspomnianych DME z Madrytu – Magdalenę Niemczyk.

Wicemistrz Europy nie zawiódł
Pierwszy złoty medal czempionatu zdobył w rzucie młotem Szymon Groenwald, reprezentujący AZS AWF Warszawa, który w swojej najlepszej próbie osiągnął 66,67 m. Bardzo ciekawa była rywalizacja w skoku o tyczce kobiet, rozgrywanym po drugiej stronie stadionu Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha. Faworyzowana Zofia Gaborska, która wróciła kilka dni temu z Madrytu jako srebrna medalista drużynowych mistrzostw Europy, tym razem musiała uznać wyższość Mai Chamot z KS Sprint Bielsko-Biała. Złota medalistka osiągnęła wynik 4,20 m.
Kibice z Krakowa ostrzyli sobie zęby na rywalizację na 100 metrów przez płotki kobiet, gdzie reprezentująca miejscowy AZS AWF Kraków Alicja Sielska była wymieniana jako główna kandydatka do złota. I w eliminacjach zaprezentowała się świetnie, zostawiając rywalki daleko w tyle. Jednak w finale potknęła się na jednym z płotków, straciła rytm i została zdyskwalifikowana. Po złoto sięgnęła Natalia Szczęsna z RLTL GGG Radom. W zmaganiach mężczyzn triumfował Szymon Basaj z OKS Start Otwock.
Pierwszym z biegów, które rozgrywane były bez eliminacji, było 400 metrów kobiet, gdzie obejrzeliśmy trzy serie. W trzeciej obejrzeliśmy złotą medalistkę Klaudię Osiupiuk z AZS-AWF Biała Podlaska. Podobnie było u mężczyzn, gdzie fani skupili się na rywalizacji dwóch gwiazd polskiej lekkoatletyki Maksymiliana Szweda i Igora Bogaczyńskiego. Na bieżni w Krakowie drugi z wymienionych niestety nie zdołał ukończyć biegu. Po złoto pewnie sięgnął nasz halowy wicemistrz Europy z Apeldoorn, który przebiegł jedno okrążenie stadionu w 45,72 s.
Przed startem pchnięcia kulą kobiet wydawało się, że tylko cud może zabrać triumf Zuzannie Maślanie, która legitymowała się zdecydowanie najlepszym rekordem życiowym wśród uczestniczek. Nic takiego się nie stało i zawodniczka Podlasia Białystok pewnie sięgnęła po złoty medal. Znacznie więcej emocji było w żeńskim trójskoku, gdzie w ostatniej próbie Amelia Kubala z SKLA nie tylko wskoczyła na pierwsze miejsce z wynikiem 13,27 m, ale również zapewniła sobie minimum na młodzieżowe ME w Bergen.
Fantastyczny pojedynek na 800 m
Pierwszego dnia mistrzostw rozgrywano także rywalizację sprinterów i sprinterek na dystansie 100 m. W zmaganiach pań triumfowała Aleksandra Piotrowska z AZS AWFiS Gdańsk, a na trzeciej pozycji finiszowała nasza specjalistka od skoku w dal Anna Matuszewicz. Z kolei wśród mężczyzn zwyciężył Igor Bogaczyński, który tym razem pewnie finiszował na pierwszej pozycji. Po dekoracji zdradził, że rezygnacja z pełnego biegu na 400 m wynikała z faktu, iż przez cały tydzień nie czuł się zbyt dobrze i potraktował to tylko jako przetarcie.
Popołudniowe zmagania na 800 m mężczyzn to pojedynek Filipa Raka, Bartosza Kitlińskiego i Kacpra Lewalskiego, którzy mają już za sobą starty w największych seniorskich imprezach. Wszyscy biegli w jednej serii, w której kapitalnie na finiszu zaprezentował się Rak i to on sięgnął po złoty medal mistrzostw Polski do lat 23. Na tym samym dystansie wśród kobiet tytuł obroniła Julia Jaguścik.
Sporo działo się w konkursie skoku o tyczce mężczyzn, gdzie po złoto sięgnął Nikodem Pochopień z wynikiem 4,90 m. Długo na swój występ musiały czekać młociarki, których start został opóźniony z powodu problemów technicznych. Ostatecznie po złoty medal sięgnęła Maria Duszkiewicz z AZS UMCS Lublin. Sprawnie przebiegł konkurs kulomiotów, gdzie najlepszy z wynikiem 18,00 m okazał się reprezentant LUKS Orkan Września Damian Rodziak.
Ostatnią konkurencją techniczną pierwszego dnia zawodów był męski trójskok, którego zwycięzcą został Jakub Bracki z MKS Aleksandrów Łódzki. Na bieżni na koniec zaplanowano rywalizacją na 3000 metrów z przeszkodami, którą wśród pań wygrała Martyna Krawczyńska z Prefbet-Sonarol Łomża, natomiast u mężczyzn ze złotego medalu cieszył się wielki faworyt tej konkurencji Maciej Megier z SKLA Sopot.
Drugi dzień 42. PZLA Mistrzostw Polski U23 w Krakowie rozpoczął się od konkursu dyskoboli. Spore apetyty na drugie złoto podczas tej imprezy miał złoty medalista w pchnięciu kulą Damian Rodziak, który legitymował się najlepszą „życiówką” w całej stawce. Jednak zawodnik LUKS Orkan Września musiał uznać wyższość Wojciecha Lewkowicza z MKL Szczecin, który w swojej najlepszej próbie osiągnął 56,71 m.
Centymetry zdecydowały o złocie
Sobotnie wczesne południe upływało w Krakowie pod znakiem konkurencji technicznych, które opanowały stadion Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha. W niezwykle wyrównanej rywalizacji dyskobolek triumfowała Joanna Marszelewska z Juranda Szczytno, która w swojej najlepszej próbie osiągnęła 47,61 m i o zaledwie 3 cm wyprzedziła Aleksandrę Torończak z MKS Agros Chełm. Jeszcze mniejsza różnica była w zmaganiach skoku w dal mężczyzn, gdzie Dawid Robakowski z AZS AWF Warszawa wygrał z wynikiem 7,51 m, pokonując Jakuba Ptasiewicza z MKS Bank PS Płońsk o zaledwie 2 cm. W konkursie skoku wzwyż trzy zawodniczki pokonały 1,79 m, a o złotym medalu zdecydowały strącenia na wcześniejszych wysokościach. W tej konkurencji po złoto sięgnęła Anna Gałka ze Śląska Wrocław.
Pierwszymi konkurencjami biegowymi drugiego dnia mistrzostw były biegi na 200 m mężczyzn. Jako pierwsi na bieżni zameldowali się panowie, wśród których triumfował Igor Bogaczyński, dokładając drugie złoto do swojej kolekcji, ponieważ wcześniej zwyciężył w biegu na 100 m. Z kolei u pań po niesamowitej walce na ostatnich metrach wygrała, ku uciesze miejscowej publiczności, zawodniczka AZS AKF Kraków Alicja Sielska, wetując sobie niepowodzenie w biegu na 100 m przez płotki.
Po biegach na 200 metrów na stadionie pojawili się płotkarze i płotkarki, którzy rywalizowali na 400 m przez płotki. Znakomicie spisała się broniąca tytułu Paulina Kubis, która wygrała czasem 56,93, co jest jej nowym rekordem życiowym, a także minimum na mistrzostwa Europy U23 w Bergen. Również zmagania mężczyzn przyniosły ogromne emocje i zwycięstwo faworyta. Paweł Miezianko z Podlasia Białystok nie tylko sięgnął po złoto, ale wynikiem 51,00 ustanowił nowy rekord życiowy.
Na dystansie 1500 m kobiet triumfowała Katarzyna Napiórkowska z LKS Maków Mazowiecki, natomiast na tym samym dystansie u mężczyzn zwyciężył Filip Rak, dla którego był to już drugi tytuł na tych mistrzostwach po wygranej na 800 m. Złoty medal w rywalizacji oszczepniczek wywalczyła Magdalena Banaszewicz z UKS Sokół Węgorzewo, która osiągnęła 47,65 m. Nieco później na stadionie pojawili się również oszczepnicy, którzy kończyli konkurencje rzutowe na tych mistrzostwach. Triumfatorem został Artur Cytlał z Polonii Pasłęk, który w ostatnim rzucie osiągnął 66,50 m.
Sztafety na zakończenie mistrzostw
Znakomicie oglądało się konkurs skoku w dal kobiet, gdzie wyzwanie wielkiej faworytce Annie Matuszewicz rzuciła Julia Adamczyk z RLTL GGG Radom, która w drugiej próbie skoczyła 6,35 m i wyszła na prowadzenie. Jednak zawodniczka MKL Toruń szybko odpowiedziała i ostatecznie z wynikiem 6,54 m zdobyła złoto. Bardzo pewnie w konkursie skoku wzwyż triumfował Mikołaj Szczęsny, któremu udało się pokonać 2,19 m i drugiego zawodnika pokonał aż o 11 cm.
42. PZLA Mistrzostw Polski U23 w Krakowie kończyły zmagania sztafet, które wśród kibiców wzbudzały ogromne emocje. W rywalizacji kobiet na 4x100 jako pierwsze na metę wpadły zawodniczki AZS UMCS Lublin, ale zostały zdyskwalifikowane i ze złota cieszyły się sprinterki z AZS Poznań. Z kolei wśród mężczyzn najlepsza okazała się sztafeta Stali Ostrów Wielkopolski. Na deser przygotowano zmagania na 4x400, które były wspaniałym zwieńczeniem całej rywalizacji. Najpierw w zmaganiach kobiet, po kilku zmianach na prowadzeniu, po złoto sięgnęły zawodniczki z AZS AWF Warszawa, a chwilę później u panów najlepsi, po zaciętej walce do ostatnich metrów, okazali się biegacze z AZS Łódź.
Kompletne wyniki rywalizacji we wszystkich konkurencjach znajdują się pod tym linkiem.
Partnerem 42. PZLA Mistrzostw Polski U23 Kraków 2025 była Gmina Miejska Kraków. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego.
Fot. Michał Sobolewski/ZIS; Tomasz Kasjaniuk/PZLA